Blog > Komentarze do wpisu

Nie oglądaj się

Od wypadku w dzieciństwie Jeanne nie pamięta niczego, co było przed tym wypadkiem. W poszukiwaniu wspomnień usiłuje napisać powieść autobiograficzną. Pisaniu towrzyszą dziwne rzeczy: kobieta przestaje poznawać swoje mieszkanie, męża, dzieci, matkę. A nawet siebie. Jej ciało się zmienia, czuje się zagubiona i nierozumiana, bo otoczenie zdaje się nie zauważać, że coś jest nie tak. Bliscy powtarzają jej, by nie grzebała w przeszłości, nie oglądała się.

Rolę Jeanne zagrały Sophie Marceau i Monica Bellucci (ponieważ aktorki są dwie, widz może obserwować zmiany w jej ciele, czasem jest to Marceau, czasem Belucci, a czasem dziwna mieszanka obu). Nie mogąc ze sobą poradzić, bohaterka postanawia odkryć prawdę za wszelką cenę.

Najbardziej się bałam, że jest po prostu chora psychicznie, a wtedy całe oglądanie by było na nic, bo jakoś tak pragnęłam innego wytłumaczenia. Muszę powiedzieć, że nie tylko się nie zawiodłam, ale byłam bardzo mile zaskoczona. To, co oglądamy jako urojenia lub jakieś zjawiska nadprzyrodzone, znajduje bowiem logiczne wyjaśnienie. Oczywiście, nie powiem jakie. Kiedy już wiedziałam, o co chodzi, stwierdziłam, że cała historia została pięknie przedstawiona, łącząc na końcu niejednoznaczność i pewną dowolność interpretacji z wyraźnie optymistycznym przesłaniem. Po obejrzeniu na jakiś czas popadłam w lekką zadumę.  I to właśnie lubię, że niektóre filmy mają na mnie taki wpływ...


sobota, 19 lutego 2011, wwgnika
Tagi: 2011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: