Zakładki:
0. W planach (to, czego nie ma na lubimyczytac.pl)
1. Przeczytane w 2015
2. Przeczytane w 2009 lub wcześniej
2. Przeczytane w 2010
2. Przeczytane w 2011
2. Przeczytane w 2012
2. Przeczytane w 2013
2. Przeczytane w 2014
3. Słowniki etc
4. Poradniki
Czytam innych
Filmy
Filmy ulubione
Od zmierzchu do świtu
Seriale

środa, 20 czerwca 2012

 

2 książki przeczytane jedna po drugiej, obie lekkie, na oderwanie się od codzienności, ale bez zbytniego myślenia. Na odpoczynek. Mówiące o sprawach zwykłych i bliskich.

"Wdówki" to niezła analiza związku po latach. Mąż kocha piłkę, żona kilka razy dziennie sporządza w myślach listę rzeczy do podziału w razie rozwodu. Niby to wszystko zabawne, ale zarazem smutne, bo niestety prawdziwe - nie mamy już po lat 17, ani 27, a największe emocje przeżywamy kto przed TV, oglądając mecz, kto przy książce lub serialu roniąc łzy, ale na pewno nie patrząc sobie w oczy. No chyba że się pokłócimy :) Albo... Może jednak fajnie czasem razem obejrzeć mecz, a potem serial - wybór obecnie jest niezły, jest szansa że mąż się skusi...

"Upoważnienie" to zbiór opowiadań. Oprócz oczywistych wątków miłosnych bardziej wciągały mnie te traktujące o wpływie doświadczeń z dzieciństwa na to, kim jesteśmy w życiu dorosłym (tytułowe "Upoważnienie do szczęścia", "Kelner", "Zdążyć przed pierwszą gwiazdką") oraz o tym, jak wyścig szczurów zmienia człowieka od środka, powoli i nieubłagalnie ("Wahanie wokół zera"). Jest tu i zadumanie nad ludzkimi słabościami, bez moralizatorstwa, bo to o nas wszystkich ("Nigdy się nie poddam", "Niespodzianka", "Ostatnie Walentynki"). I na deser zabawny monolog zdezorientowanego skomplikowanym mechanizmem działania kobiety faceta ("Nie lubię kobiet"), gdzie możemy (my, kobiety oczywiście) przyjrzeć się również naszym wadom :)

niedziela, 03 czerwca 2012

Co mam napisać o tym filmie? Zrobił na mnie takie wrażenie, że naprawdę brak mi słów. Duży ładunek emocjonalny. Film bardzo osobisty, wręcz intymny. Poruszone 2 trudne tematy: złych relacji z rodzicem i choroby psychicznej. Splątane w jedną całość, wbijają w fotel. Świetna gra. Kiedy lecą napisy końcowe, nikt się nie rusza. Obowiązkowy, jeśli kino dla was to nie tylko rozrywka.

Tagi: 2012
16:52, wwgnika , filmy
Link Dodaj komentarz »

Dokument o budowie BAMu (Kolei Bajkalsko-Amurskiej), czyli 3,5 tysięcy km torów, łączących Bajkał z Pacyfikiem, które były budowane od 2 stron, żeby spotkać się w Tyndzie - mieście, w którym się urodziłam. Moi rodzice byli wśród tych młodych ludzi, którzy pojechali w przerażąjącą dal w poszukiwaniu przygody i zarobku, dlatego film obejrzałam z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem. Ale polecam każdemu, kto jest ciekawy świata. Opowiada o budowie w ciężkich warunkach w czasie propagandy komunistycznej oraz losach zwykłych ludzi, którzy wierzyli, że zostawią ślad na kartach historii.

Do pobrania z Chomika.