Zakładki:
0. W planach (to, czego nie ma na lubimyczytac.pl)
1. Przeczytane w 2015
2. Przeczytane w 2009 lub wcześniej
2. Przeczytane w 2010
2. Przeczytane w 2011
2. Przeczytane w 2012
2. Przeczytane w 2013
2. Przeczytane w 2014
3. Słowniki etc
4. Poradniki
Czytam innych
Filmy
Filmy ulubione
Od zmierzchu do świtu
Seriale

ekranizacje

sobota, 05 lutego 2011

Pisałam kiedyś, że mam zamiar obejrzeć ten 10-odcinkowy serial, ale minęło sporo czasu, zanim się do tego zabrałam. Przyznam, że na początku mnie zdenerwował! Nie miałam cierpliwości do bandytów i duńskiego inspektora policji - pierwsi wydawali mi się mało przekonujący, ten drugi przynudzał. Zgrzytałam zębami, ale dotrwałam do końca. A że bandyci stopniowo co raz mniej się pojawiają na ekranie, do inspektora idzie się przyzwyczaić (skądinąd bardzo dobry aktor Tabakow), a akcja się rozkręca, to ogólne wrażenie niezłe. Można było lepiej, ale w sumie całkiem sympatycznie (chyba ostatnio nadużywam tego słowa).

Serial można obejrzeć online (w oryginale) lub ściągnąć z chomika (z polskim dubbingiem).

Książka "Całe zdanie nieboszczyka" bardzo mi się podobała. Joanna jak zwykle trafia w niezwykły splot zdarzeń, jest rzucana w różne zakątki świata, musi się przeciwstawiać zorganizowanej przestępczości i udaje jej się to jak najbardziej. A wszystko doskonale skropione inteligentnym humorem.

Jeśli któś zaczął od filmu, książkę TRZEBA przeczytać, jeśli od książki - wedle uznania. Na ogól bardzo ciężko jest trafić, moim zdaniem, na ekranizację, która dorównuje książce, nie mówiąc o tym, by była lepsza (w sumie po co miała by być lepsza?). Nie wiele mi przychodzi na myśł. A wam? Jakie ekranizacje uważacie za naprawdę dobre? Czy kryterium dobrej ekranizacji musi byc wierność oryginałowi? Czy raczej zachowanie "ducha" książki, jej klimatu etc? A może, jedno i drugie? Proszę o wypowiedzenie się na ten temat w komentarzach :)